SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY DZIECI MŁODSZYCH
Temat: „Dzień z bajką”
Cele:
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się,rozbudzenie zainteresowań czytelniczych,
• rozpoznawanie bajkowych bohaterów oraz znajomości tytułów bajek • wdrażanie do właściwego obchodzenia się z książkami,
• rozbudzenie wyobraźni,
• kształcenie logicznego myślenia.
Metody pracy: pogadanka, zagadka, zadanie do wykonania.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: Wiersz Czesława Janczarskiego pt. „Posłuchajcie bajeczki”, książki z bajkami , obrazki przedstawiające postacie i rekwizyty z różnych bajek.
Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie wiersza Czesława Janczarskiego „Posłuchajcie bajeczki”:
Wiatr szeleści: -Irenko,
co masz w ręku? -Pisemko.
Jest w nim bajka o lisie
jak na spacer szedł z misiem….
Jak zajączka spotkali
i jak poszli dalej….
Wiatr szeleści wesoło,
garnie loki na czoło
Porwał bajkę dziewczynki,
zaniósł wprost do kotlinki.
A tam zając, szaraczek, rzekł:
-O, bajka! Zobaczę….
Woła synów i córki.
Kic, kic-biegną zza rzeczki.
Kic, kic-spieszą zza rzeczki.
Kic, kic –spieszą w dół z górki.
-Posłuchajcie bajeczki!….
Rozmowa z dziećmi nawiązująca do treści utworu:
- Co trzymała w ręku Irenka?
- O czym była ta bajka?
- Co się stało z bajką Irenki?
- Czy lubicie, kiedy ktoś opowiada wam lub czyta bajki?
- Które bajki lubicie najbardziej?
2. Rozwiązywanie zagadek.
Dzieci kończą wersy i opowiadają, co spotkało dziewczynkę.
Las, rzeczka, pagórek. Przez las idzie ścieżką….. (Czerwony Kapturek)
Wilk skrył się za górką I oczami błyska. Ach, strzeż się Kapturku, Groźnego …. (wilczyska)
Suknię, piękne pantofelki darowała wróżka. Po balu kogo szukał książę ? Wiadomo….(Kopciuszka)
Ojciec z drewna go wystrugał , wieloryb go połknął. Kim jest chłopiec z długim nosem ? To przecież….(Pinokio).
W jakiej bajce sprytny kocur olbrzyma oszukał, dla młynarza zdobył zamek? To jasne: „Kot w….( butach)”.
Siedem krasnoludków w skalnej grocie mieszka. Kto im gotuje? Czarnowłosa……. (Śnieżka)
Kapelusz z piórem nosi na głowie? Co to za kotek? Kto mi powie? (Kot w butach)
3. Dzieci nazywają bohatera baśni, o którym mówi wierszyk.
Dwoje dzieciaków zabłądziło nocą. Patrzą-okienka wśród drzew migocą.
Domek z piernika! Wejdźmy do środka. Ach, czy nic złego dzieci nie spotka?
O kim była mowa w zagadce? Kto mieszkał w domku z piernika?
4. Dzieci siadają przy stolikach.
Każde dostaje kartki z sześcioma obrazkami. Dzieci liczą obrazki, oglądają je i mówią, co one przedstawiają. Następnie kolorują cztery będące ilustracjami tej samej bajki, a dwa zostawiają nie pokolorowane. Podają tytuł utworu, do którego odnoszą się wybrane obrazki i nazywają przedstawionych bohaterów i przedmioty.
5. Praca plastyczna – kolorowanie postaci z wybranej bajki. Propozycje w załączniku.
mgr Barbara Nowakowska