Katarzyna Osiecka
Nauczyciel geografii
Szpital PCK, Szpital Miejski w Gdyni
Scenariusz lekcji
Temat lekcji: Europa –– kontynent nowych państw.
Cele lekcji:
Uczeń:
- poznaje obecny podział polityczny Europy,
- wykazuje wpływ przemian demokratycznych w Polsce na zmiany na mapie politycznej Europy po 1989 r.
Czas trwania lekcji: 45 min.
Wykaz pomocy dydaktycznych:
- mapa – podział Polityczny Europy przed 1989 r.,
- prezentacja multimedialna,
- karta pracy,
- mapa konturowa – Europa, podział polityczny (przed powstaniem nowych państw) na dużym kartonie lub szarym papierze,
- kontury nowych państw w skali mapy konturowej,
- inne elementy wynikające z inwencji uczniów (flagi, elementy stroju itp.)
Metody pracy: prezentacja multimedialna, praca zespołowa, pogadanka.
Przebieg lekcji: Lp. | Działanie nauczyciela | Treść instrukcji dla ucznia | Czas (min.) | Użyte materiały/ pomoce |
1 | Zapoznaje z tematem i celami lekcji. | |||
2 | Prezentuje slajd 1 – Podział polityczny Europy po II wojnie światowej. Formułuje polecenie. „Usuwa” ze slajdu kraje, które już nie istnieją. | Wymieńcie państwa Europy, które obecnie już nie istnieją. Zakreskujcie terytoria tych państw na mapie konturowej w karcie ćwiczeń. | 5 | Prezentacja Mapa –podział Polityczny Europy przed 1989 r. Karta Pracy |
3 | Wygłasza krótki wykład dotyczący przemian w Polsce w latach 1980-1989 oraz ich wpływu na dalsze przemiany polityczne w Europie. | |||
4 | Określa zadanie dla zespołu uczniów. Prezentuje slajd 2 – Nowe państwa Europy oraz kontroluje tempo animacji. | Zapraszam „nowe państwa” Europejskie do przedstawienia się i zajęcia należnego im miejsca na mapie politycznej współczesnej Europy. Pozostałych uczniów proszę o uważne słuchanie i uzupełnianie na bieżąco karty pracy (Zadanie 2) o poznane informacje. | 15 | Prezentacja Karta pracy Inne elementy wynikające z inwencji uczniów |
5 | Prowadzi dyskusję „burzę mózgów”. | Uzasadnijcie, dlaczego Europę nazywamy kontynentem nowych państw. | 3 | |
6 | Czuwa nad poprawnością wykonania drugiej tabeli w karcie pracy. Po upływie czasu niezbędnego na rozpoznanie 1 z 10 państw zaprasza chętnego ucznia do wstawiania we właściwym miejscu numerów, przypisanych do kolejnych 10 państw na slajdzie 2. Wskazuje kolejno numery | Posługując się mapą polityczną Europy uzupełniajcie tabelę drugą w karcie pracy: – Rozpoznajcie położenie na mapie politycznej pierwszych 10 państw i wpiszcie na mapie odpowiadające im numery – Zapraszam do podawania numeru oznaczającego…. np. Szwajcarię itd. – Odszukajcie na mapie kolejne 10 | 10 | Atlas geograficzny – mapa polityczna Europy Karta Pracy |
pozostałych 10 państw i pyta uczniów o nazwę państwa i jego stolicy. | państw i wpiszcie do tabeli ich nazwy i stolice | ||
7 | Podsumowuje lekcję i ocenia pracę uczniów. | 4 | |
8 | Zadaje pracę domową. Poleca uczniom nauczenie się współczesnego podziału politycznego Europy. | 3 | Karta pracy |
– Uczeń w wystąpieniu podaje nazwę państwa, stolicę, powierzchnię, liczbę ludności, rok powstania
– Pozostałe elementy swego wystąpienia uczniowie opracowują według własnej inwencji. W tym celu mogą przygotować zwięzłe postery na papierze, zaprezentować wykonaną przez siebie flagę, charakterystyczny strój swego państwa, itp.
Karta Pracy:
1. Zadanie pierwsze zawiera mapę konturową starego podziału politycznego Europy. Uczniowie podpisują nieistniejące państwa na mapie i zakreskowują ich powierzchnie.
2. Zadanie 2 zawiera mapę konturową z nowym podziałem politycznym. Państwa powstałe po 1989 roku są wyszczególnione jasnym kolorem.