Justyna Osiecka
Wychowawca, oddział Pediatrii Szpitala Miejskiego w Gdyni
Temat: Nasza Ziemia – scenariusz zajęcia na Dzień Ziemi
Grupa: 5 – 6 latki
Cele ogólne:
- wzbogacenie wiedzy i słownictwa dzieci na temat Ziemi jako planety;
- zwrócenie uwagi na konieczność ochrony Ziemi przed szkodliwą działalnością ludzi;
- całościowe czytanie wyrazu: ZIEMIA,
- uogólnianie i rozwijanie twórczego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek;
- rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci;
Środki dydaktyczne:
- kostium Ziemi (peleryna),
- płyta z piosenkami,
- karta pracy,
- model Ziemi i Słońca,
- ilustracje,
- napisy,
- teksty zagadek;
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązywanie zagadek:
Co to za złota świetlana kula, która swym ciepłem Ziemię otula? (Słońce)
Kiedy po niebie wędruje nocą, dokoła niego gwiazdy migocą.
Raz jest jak rogalik, raz okrągły jak talerz.
Kiedy słońce wschodzi, wnet z nieba ucieka. (Księżyc)
W dzień ich nie ujrzysz, chociaż są nad nami.
Można je zobaczyć nocą i wieczorami. (gwiazdy)
Co to za okrągła planeta, na której bez wody,
tlenu i słońca nie byłoby życia. (Ziemia)
2.Zabawa – doświadczenie uświadamiające, w jaki sposób Ziemia krąży wokół Słońca, (Dwoje dzieci wciela się w role Ziemi i Słońca, Słońce stoi nieruchomo, natomiast Ziemia porusza się dookoła Słońca i dodatkowo dookoła własnej osi. Słońce trzyma lampkę, która oświetla Ziemię tę część Ziemi , która jest zwrócona w jego stronę).
3.Rozmowa z dziećmi n.t.: czasu okrążenia Słońca przez Ziemię (rok); czasu obrotu Ziemi wokół własnej osi (doba); oraz pory dnia w zależności od oświetlania Ziemi (dzień i noc).
4.Zabawa: ”Dzień – noc”: Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na hasło „dzień” naśladują czynności, jakie można wykonywać w ciągu dnia, na hasło „noc”, kładą się na dywanie i „śpią”.
5.„Ziemia prosi o pomoc”– nauczycielka ubrana w kostium Ziemi ( peleryna, do której przyczepione są śmieci wyrzucane przez ludzi), żali się, że jest jej ciężko, wszędzie pełno śmieci, brudna woda i gleba, giną zwierzęta, ludzie wycinają lasy. Ziemia woła na pomoc dzieci, żeby uwolniły ją od góry śmieci i odpadów. Dzieci chętnie odpowiadają na prośbę Ziemi, „uwalniają” planetę spod góry śmieci i odsłaniają piękno czystej Ziemi”: las, kwiaty, czysta woda, itp.
6. Zabawa dydaktyczna – segregowanie śmieci, spod których została uwolniona Ziemia. Wrzucanie ich do wyznaczonych pojemników (pojemnikami są kartonowe pudełka pomalowane na odpowiednie kolory: żółty – plastik, zielony – szkło, niebieski – papier),
7. Zabawa przy piosence „To Ziemia”. Naśladowanie roślin i zwierząt.
8. „Zdrowa Ziemia” – karty pracy. Kolorowanie mapy Ziemi, rysowanie, jak Ziemia powinna wyglądać teraz i w przyszłości. Czytanie globalne wyrazu Ziemia.
9. Zakończenie – Quiz:
- Planetą, na której żyją ludzie i zwierzęta jest:
– Wenus
– Ziemia
– Jowisz?
- Śmieci wyrzucamy:
– do lasu
– do pojemników na śmieci
– przez okno?
- Ziemia krąży dookoła:
– Słońca
– Księżyca?
- „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…”
– Mikołaj Kopernik
– Julian Tuwim
– Jan Brzechwa