Scenariusz z informatyki dla klas VII/VII
Temat: „Internet – okno na świat”
Cele – uczeń:
- potrafi znaleźć argumenty ZA i PRZECIW postawionej tezie, potrafi umiejętnie dobierać argumenty i kontrargumenty,
nie krytykuje i nie ocenia wypowiedzi przeciwników, szanuje ich zdanie.
Metody pracy:
– debata jest dobrą metodą prowadzenia rozmów na trudne tematy, jest to również metoda skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach sprzyjająca wypowiadaniu własnego punktu widzenia.
Formy pracy:
– grupowa
Środki dydaktyczne:
– arkusze papieru A4 lub A3.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wprowadzenie:
Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji, omawia również metodę, która zdominuje te zajęcia, a następnie dzieli uczniów na dwie grupy (podział najlepiej losowy). Uczniowie w ten sposób będą reprezentować dwa zespoły – pierwszy broniący postawionej tezy i drugi negujący ją.
2. Debata na temat „Internet – okno na świat”:
Nauczyciel jako prowadzący przedstawia zasady przebiegu debaty, które należy przestrzegać. Następnie daje obu grupom czas (10–15 minut) na przygotowanie argumentów ZA i PRZECIW.
Debatę rozpoczyna grupa broniąca postawionej na wstępie tezy, przedstawia argument(-y) ZA. Natomiast przeciwna drużyna w odpowiedzi stara się obalić tezę, przytaczając mocne kontrargumenty PRZECIW. Całą wymianą zdań, obroną swojego stanowiska steruje prowadzący.
3. Podsumowanie:
Prowadzący prosi obie grupy o wybór osoby, która dokona podsumowania.
Nauczyciel kończąc debatę uświadamia uczniom, że jej celem było zwrócenie uwagi na postawiony problem korzystania z Internetu oraz znalezienie najlepszego rozwiązania, a nie wyłonienie zwycięzców i pokonanych.