„Dzień z bajką” – mgr Barbara Nowakowska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY DZIECI MŁODSZYCH 

Temat: „Dzień z bajką”

Cele:
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się,rozbudzenie zainteresowań czytelniczych,
• rozpoznawanie bajkowych bohaterów oraz znajomości tytułów bajek • wdrażanie do właściwego obchodzenia się z książkami,
• rozbudzenie wyobraźni,
• kształcenie logicznego myślenia.

Metody pracy: pogadanka, zagadka, zadanie do wykonania. 

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa. 

Środki dydaktyczne: Wiersz Czesława Janczarskiego pt. „Posłuchajcie bajeczki”, książki z bajkami , obrazki przedstawiające postacie i rekwizyty z różnych bajek. 

Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie wiersza Czesława Janczarskiego „Posłuchajcie bajeczki”: 

Wiatr szeleści: -Irenko,

co masz w ręku? -Pisemko. 

Jest w nim bajka o lisie 

jak na spacer szedł z misiem…. 

Jak zajączka spotkali 

i jak poszli dalej….

Wiatr szeleści wesoło, 

garnie loki na czoło

Porwał bajkę dziewczynki,

zaniósł wprost do kotlinki.

A tam zając, szaraczek, rzekł: 

-O, bajka! Zobaczę…. 

Woła synów i córki.

Kic, kic-biegną zza rzeczki. 

Kic, kic-spieszą zza rzeczki. 

Kic, kic –spieszą w dół z górki. 

-Posłuchajcie bajeczki!…. 

Rozmowa z dziećmi nawiązująca do treści utworu: 

  • Co trzymała w ręku Irenka? 
  • O czym była ta bajka? 
  • Co się stało z bajką Irenki?
  • Czy lubicie, kiedy ktoś opowiada wam lub czyta bajki?
  • Które bajki lubicie najbardziej? 

2. Rozwiązywanie zagadek. 

Dzieci kończą wersy i opowiadają, co spotkało dziewczynkę. 

Las, rzeczka, pagórek. Przez las idzie ścieżką….. (Czerwony Kapturek) 

Wilk skrył się za górką I oczami błyska. Ach, strzeż się Kapturku, Groźnego …. (wilczyska) 

Suknię, piękne pantofelki darowała wróżka. Po balu kogo szukał książę ? Wiadomo….(Kopciuszka) 

Ojciec z drewna go wystrugał , wieloryb go połknął. Kim jest chłopiec z długim nosem ? To przecież….(Pinokio). 

W jakiej bajce sprytny kocur olbrzyma oszukał, dla młynarza zdobył zamek? To jasne: „Kot w….( butach)”. 

Siedem krasnoludków w skalnej grocie mieszka. Kto im gotuje? Czarnowłosa……. (Śnieżka) 

Kapelusz z piórem nosi na głowie? Co to za kotek? Kto mi powie? (Kot w butach) 

3. Dzieci nazywają bohatera baśni, o którym mówi wierszyk. 

Dwoje dzieciaków zabłądziło nocą. Patrzą-okienka wśród drzew migocą. 

Domek z piernika! Wejdźmy do środka. Ach, czy nic złego dzieci nie spotka? 

O kim była mowa w zagadce? Kto mieszkał w domku z piernika? 

4. Dzieci siadają przy stolikach. 

Każde dostaje kartki z sześcioma obrazkami. Dzieci liczą obrazki, oglądają je i mówią, co one przedstawiają. Następnie kolorują cztery będące ilustracjami tej samej bajki, a dwa zostawiają nie pokolorowane. Podają tytuł utworu, do którego odnoszą się wybrane obrazki i nazywają przedstawionych bohaterów i przedmioty. 

5. Praca plastyczna – kolorowanie postaci z wybranej bajki. Propozycje w załączniku. 

mgr Barbara Nowakowska