{"id":1654,"date":"2020-06-15T17:54:38","date_gmt":"2020-06-15T15:54:38","guid":{"rendered":"http:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1654"},"modified":"2020-06-15T17:54:38","modified_gmt":"2020-06-15T15:54:38","slug":"unia-europejska-mgr-katarzyna-dryka-wiedza-o-spoleczenstwie","status":"publish","type":"page","link":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1654","title":{"rendered":"&#8222;Unia Europejska&#8221; &#8211; mgr Katarzyna Dryka (wiedza o spo\u0142ecze\u0144stwie)"},"content":{"rendered":"\n<p><strong>SCENARIUSZ LEKCJI<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>Temat: Unia Europejska<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>Cele og\u00f3le:&nbsp;<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>zdobywanie i utrwalanie wiedzy na temat Unii Europejskiej i wybranych kraj\u00f3w cz\u0142onkowskich,<\/li><li>rozwijanie umiej\u0119tno\u015bci samodzielnego poszukiwania informacji oraz ich selekcji i analizy.&nbsp;<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p><strong>Cele szczeg\u00f3\u0142owe:&nbsp;<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>ucze\u0144 zna struktury i sposoby funkcjonowania Unii Europejskiej,&nbsp;<\/li><li>wyja\u015bnia genez\u0119 powstania Unii Europejskiej,<\/li><li>potrafi poszukiwa\u0107, gromadzi\u0107 oraz dokonywa\u0107 selekcji materia\u0142u na temat wybranych kraj\u00f3w UE,&nbsp;<\/li><li>wymieni\u0107 korzy\u015bci wynikaj\u0105ce z przynale\u017cno\u015bci Polski do UE.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p><strong>Metody:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>s\u0142owna,<\/li><li>ogl\u0105dowa,&nbsp;<\/li><li>praca z tekstem, internetem,&nbsp;<\/li><li>praktycznego dzia\u0142ania.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p><strong>\u015arodki dydaktyczne:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>podr\u0119cznik do wiedzy o spo\u0142ecze\u0144stwie \u201eDzi\u015b i jutro\u201d,<\/li><li>mapa Europy,<\/li><li>karty pracy.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p><strong>Przebieg lekcji:&nbsp;<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ol class=\"wp-block-list\"><li>Wprowadzenie do tematu &#8211; podanie i wyja\u015bnienie motta Unii Europejskiej \u201eZjednoczona w r\u00f3\u017cnorodno\u015bci\u201d,<\/li><li>Przybli\u017cenie postaci i dzia\u0142alno\u015bci \u201eojc\u00f3w za\u0142o\u017cycieli zjednoczonej Europy\u201d,<\/li><li>Swobodne wypowiedzi uczni\u00f3w na temat idei integracji europejskiej,<\/li><li>Uczniowie czytaj\u0105 rozdzia\u0142 Unia Europejska w podr\u0119czniku \u201eDzi\u015b i jutro\u201d, a nast\u0119pnie odpowiadaj\u0105 na pytania:<\/li><\/ol>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>Jakie czynniki spowodowa\u0142y rozpocz\u0119cie procesu integracji pa\u0144stw europejskich,<\/li><li>W jakim obszarze nast\u0119powa\u0142y pierwsze procesy integracyjne.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<ol class=\"wp-block-list\" start=\"5\"><li>Uczniowie zapoznaj\u0105 si\u0119 z tekstem \u201eFunkcjonowanie Unii Europejskiej\u201d i odpowiadaj\u0105 na pytania:<\/li><\/ol>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>Jakie instytucje reprezentuj\u0105 w\u0142adz\u0119 wykonawcz\u0105, ustawodawcz\u0105 i s\u0105downicz\u0105 w Unii Europejskiej,&nbsp;<\/li><li>Jakie s\u0105 zadania tych instytucji.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<ol class=\"wp-block-list\" start=\"6\"><li>Uczniowie wykonuj\u0105 zadania umieszczone w Karcie Pracy (Po\u0142\u0105cz nazwy instytucji UE z ich uprawnieniami i kompetencjami),<\/li><li>Uczniowie zaznaczaj\u0105 na mapie pa\u0144stwa nale\u017c\u0105ce do Unii Europejskiej, losuj\u0105 kartki z nazw\u0105 pa\u0144stwa UE, o kt\u00f3rym b\u0119d\u0105 gromadzili wiadomo\u015bci, korzystaj\u0105 z r\u00f3\u017cnych \u017ar\u00f3de\u0142 (Internet, artyku\u0142y, zdj\u0119cia, ksi\u0105\u017cki),<\/li><li>Uczniowie wymieniaj\u0105 korzy\u015bci wynikaj\u0105ce z przynale\u017cno\u015bci do Unii i wykonuj\u0105 zadania zawarte w Kartach Pracy,&nbsp;<\/li><li>Podsumowanie wiadomo\u015bci, prezentacja wykonanych prac.&nbsp;<\/li><\/ol>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Unia Europejska Cele og\u00f3le:&nbsp; zdobywanie i utrwalanie wiedzy na temat Unii Europejskiej i wybranych kraj\u00f3w cz\u0142onkowskich, rozwijanie umiej\u0119tno\u015bci samodzielnego poszukiwania informacji oraz ich selekcji i analizy.&nbsp; Cele szczeg\u00f3\u0142owe:&nbsp; ucze\u0144 zna struktury i sposoby funkcjonowania Unii Europejskiej,&nbsp; wyja\u015bnia &hellip; <a href=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1654\">Czytaj dalej <span class=\"meta-nav\">&rarr;<\/span><\/a><\/p>\n","protected":false},"author":1,"featured_media":0,"parent":0,"menu_order":0,"comment_status":"closed","ping_status":"closed","template":"","meta":{"footnotes":""},"class_list":["post-1654","page","type-page","status-publish","hentry"],"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1654","targetHints":{"allow":["GET"]}}],"collection":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages"}],"about":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/types\/page"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/users\/1"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcomments&post=1654"}],"version-history":[{"count":1,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1654\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":1655,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1654\/revisions\/1655"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fmedia&parent=1654"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}