{"id":1626,"date":"2020-06-06T20:17:11","date_gmt":"2020-06-06T18:17:11","guid":{"rendered":"http:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1626"},"modified":"2020-06-06T20:17:11","modified_gmt":"2020-06-06T18:17:11","slug":"subkultura-hip-hopowa-w-czasie-pandemii-covid-19-mgr-maria-nikiforos-romaniuk-jezyk-polski","status":"publish","type":"page","link":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1626","title":{"rendered":"&#8222;Subkultura hip-hopowa w czasie pandemii Covid-19&#8221; &#8211; mgr Maria Nikiforos-Romaniuk (j\u0119zyk polski)"},"content":{"rendered":"\n<p>Scenariusz lekcji z j.polskiego dla klas VI-VIII<\/p>\n\n\n\n<p><strong>Temat: <\/strong>Subkultura hip-hopowa w czasie pandemii Covid-19 (Hot 16 Challenge)<\/p>\n\n\n\n<p>Cele og\u00f3lne:<\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>zapoznanie uczni\u00f3w z histori\u0105 subkultury hip-hopowej&nbsp; w USA i Polsce,<\/li><li>wprowadzenie poj\u0119cia kultury i subkultury,<\/li><li>zainteresowanie lekcj\u0105 &#8211; tematyka pokolenia Internetu,<\/li><li>rozwijanie kreatywno\u015bci,<\/li><li>kszta\u0142towanie postaw spo\u0142ecznych i obywatelskich,<\/li><li>pog\u0142\u0119bianie umiej\u0119tno\u015bci wsp\u00f3\u0142pracy ucze\u0144-nauczyciel oraz wsp\u00f3\u0142pracy w grupie,<\/li><li>pobudzenie aktywno\u015bci ucznia, zapobieganie szpitalnej nudzie i monotonii.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p>Cele operacyjne &#8211; Ucze\u0144:<\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>rozumie dlaczego subkultura mo\u017ce jednoczy\u0107 spo\u0142ecze\u0144stwo w czasie zagro\u017cenia,<\/li><li>wie, \u017ce pandemia jest sytuacj\u0105 nadzwyczajn\u0105, ale trzeba si\u0119 do niej przystosowa\u0107,<\/li><li>rozumie, \u017ce dzi\u0119ki r\u00f3\u017cnym akcjom spo\u0142ecznym mo\u017cna zadba\u0107 o ludzi ratuj\u0105cych \u017cycie,<\/li><li>potrafi rozr\u00f3\u017cni\u0107 i poda\u0107 przyk\u0142ady slangu m\u0142odzie\u017cowego oraz zapo\u017cycze\u0144 z j.angielskiego,<\/li><li>rozpoznaje rytm i rym w rapie,<\/li><li>wie co to jest melorecytacja,<\/li><li>umie nawi\u0105za\u0107 relacje z grup\u0105 i z nauczycielem prowadz\u0105cym zaj\u0119cia,<\/li><li>potrafi u\u0142o\u017cy\u0107 kr\u00f3tki tekst o swoim \u017cyciu w czasie pandemii i nagra\u0107 go (inspiruj\u0105c si\u0119 akcj\u0105 Hot 16 Challenge),<\/li><li>pr\u00f3buje bawi\u0107 si\u0119 j\u0119zykiem polskim u\u017cywaj\u0105c slangu.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p>Metody:<\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>podaj\u0105co &#8211; poszukuj\u0105ca,<\/li><li>praca z tekstem,<\/li><li>elementy dramy.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p>\u015arodki dydaktyczne: &nbsp; &nbsp;<\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; komputer, telefon, kartki i d\u0142ugopisy.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>Przebieg lekcji<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>1. Lekcja rozpoczyna si\u0119 rozmow\u0105 na temat tego, jak na nasze \u017cycie wp\u0142yn\u0119\u0142a narodowa kwarantanna. Dzieci opowiadaj\u0105 o lekcjach przez Internet, o raz o relacjach&nbsp; z r\u00f3wie\u015bnikami ze szko\u0142y macierzystej.<\/p>\n\n\n\n<p>2. Nast\u0119pnie nauczyciel opowiada o r\u00f3\u017cnicy mi\u0119dzy kultur\u0105 a subkultur\u0105, sprawdza wiedz\u0119 m\u0142odzie\u017cy na temat&nbsp; subkultury hip-hopowej.<\/p>\n\n\n\n<p>3. Nauczyciel zapoznaje uczni\u00f3w z zarysem historii hip-hopu ameryka\u0144skiego i polskiego. Odtwarza fragmenty utwor\u00f3w ameryka\u0144skich i polskich.<\/p>\n\n\n\n<p>4. Nauczyciel pyta uczni\u00f3w, czy wiedz\u0105 na czym polega\u0142a akcja Hot 16 Challenge, a je\u017celi nie, to nast\u0119puje kr\u00f3tkie wyja\u015bnienie.<\/p>\n\n\n\n<p>5. Uczniowie wybieraj\u0105 swoich ulubionych wykonawc\u00f3w, kt\u00f3rzy brali udzia\u0142 w&nbsp; akcji, odtwarzaj\u0105&nbsp; ich 16 wersowe \u201ekawa\u0142ki\u201d, a nast\u0119pnie wybieraj\u0105 5 najlepszych utwor\u00f3w i uzasadniaj\u0105 wyb\u00f3r.<\/p>\n\n\n\n<p>6. Uczniowie pr\u00f3buj\u0105 u\u0142o\u017cy\u0107 w\u0142asnego teksty i je melorecytuj\u0105. Nast\u0119pnie \u201eodgrywaj\u0105\u201d role raper\u00f3w i nagrywaj\u0105 filmiki.<\/p>\n\n\n\n<p>7. Uczniowie rozumiej\u0105, \u017ce trudno jest by\u0107 tw\u00f3rc\u0105, nawet subkultury.<\/p>\n\n\n\n<p>Wnioski:<\/p>\n\n\n\n<p>Subkultura hip-hopowa i zabawa s\u0142owem w trudnych czasach pandemii potrafi\u0142a zjednoczy\u0107 r\u00f3\u017cnych artyst\u00f3w i polityk\u00f3w, a dzi\u0119ki akcji Hot 16 Challenge zebrano dla medyk\u00f3w ponad 2 miliony z\u0142otych.<\/p>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>Scenariusz lekcji z j.polskiego dla klas VI-VIII Temat: Subkultura hip-hopowa w czasie pandemii Covid-19 (Hot 16 Challenge) Cele og\u00f3lne: zapoznanie uczni\u00f3w z histori\u0105 subkultury hip-hopowej&nbsp; w USA i Polsce, wprowadzenie poj\u0119cia kultury i subkultury, zainteresowanie lekcj\u0105 &#8211; tematyka pokolenia Internetu, &hellip; <a href=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1626\">Czytaj dalej <span class=\"meta-nav\">&rarr;<\/span><\/a><\/p>\n","protected":false},"author":1,"featured_media":0,"parent":0,"menu_order":0,"comment_status":"closed","ping_status":"closed","template":"","meta":{"footnotes":""},"class_list":["post-1626","page","type-page","status-publish","hentry"],"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1626","targetHints":{"allow":["GET"]}}],"collection":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages"}],"about":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/types\/page"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/users\/1"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcomments&post=1626"}],"version-history":[{"count":1,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1626\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":1627,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1626\/revisions\/1627"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fmedia&parent=1626"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}