{"id":1601,"date":"2020-06-01T07:45:01","date_gmt":"2020-06-01T05:45:01","guid":{"rendered":"http:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1601"},"modified":"2020-06-22T07:34:24","modified_gmt":"2020-06-22T05:34:24","slug":"dzieci-maja-swoje-prawa-mgr-dorota-kapela-ksztalcenie-zintegrowane","status":"publish","type":"page","link":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1601","title":{"rendered":"&#8222;Dzieci maj\u0105 swoje prawa&#8221; &#8211; mgr Dorota Kapela (edukacja wczesnoszkolna)"},"content":{"rendered":"\n<p><strong>Scenariusz dla klasy III &#8222;Dzieci maj\u0105\u00a0swoje prawa\u201d<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>Cele zaj<\/strong><strong>\u0119\u0107&nbsp;<\/strong><strong>&#8211; ucze<\/strong><strong>\u0144<\/strong><strong>:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; posiada podstawow\u0105&nbsp;wiedz\u0119&nbsp;na temat \u201eKonwencji o prawach dziecka\u201d,<br>&#8211; potrafi wymieni\u0107&nbsp;kategorie praw dziecka,<br>&#8211; zna najwa\u017cniejsze prawa dziecka i jest ich&nbsp;\u015bwiadomy,<br>&#8211; dostrzega odmienno\u015b\u0107&nbsp;drugiego cz\u0142owieka, uczy si\u0119&nbsp;poszanowania i tolerancji.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>Metody pracy:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; s\u0142owna,<br>&#8211; ogl\u0105dowa,<br>&#8211;&nbsp;\u0107wicze\u0144&nbsp;praktycznych.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>Formy pracy:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; indywidualna i grupowa.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>\u015a<\/strong><strong>rodki dydaktyczne:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>tekst zawieraj\u0105cy najwa\u017cniejsze informacje na temat \u201eKonwencji o prawach dziecka\u201d,<\/li><li>karta pracy nr 1 &#8211; kategorie praw zawartych w \u201eKonwencji o prawach dziecka\u201d,<\/li><li>tekst wiersza Marcina Brykczy\u0144skiego \u201ePrawa Dziecka\u201d,<\/li><li>karta pracy nr 2 &#8211; rozsypanka.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p><strong>Przebieg zaj<\/strong><strong>\u0119\u0107<\/strong><strong>:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>1. Nauczyciel wprowadza do tematu &#8211; przedstawia najwa\u017cniejsze informacje na temat \u201cKonwencji o prawach dziecka\u201d:<\/p>\n\n\n\n<p>\u201e<strong>Konwencja o prawach dziecka\u201d&nbsp;<\/strong>zosta\u0142a uchwalona 20 listopada 1989r.przez Zgromadzenie Og\u00f3lne ONZ. Jest to mi\u0119dzynarodowa umowa opisuj\u0105ca prawa dzieci. Zawiera&nbsp;\u0142\u0105cznie 54 artyku\u0142y m\u00f3wi\u0105ce o poszczeg\u00f3lnych prawach. Artyku\u0142y 43 \u2013 54 dotycz\u0105&nbsp;tego, jak doro\u015bli i pa\u0144stwo powinni wsp\u00f3\u0142pracowa\u0107, aby prawa dzieci by\u0142y przestrzegane i chronione.<\/p>\n\n\n\n<p>Polska jako jedna z pierwszych ratyfikowa\u0142a Konwencj\u0119&nbsp;(czyli zobowi\u0105za\u0142a si\u0119&nbsp;do przestrzegania jej postanowie\u0144) w roku 1991.<\/p>\n\n\n\n<p>Prawa wymienione w Konwencji przys\u0142uguj\u0105&nbsp;wszystkim dzieciom, bez wzgl\u0119du na wygl\u0105d, kolor sk\u00f3ry, pochodzenie, j\u0119zyk, religi\u0119, p\u0142e\u0107, poziom sprawno\u015bci, kultur\u0119&nbsp;czy status maj\u0105tkowy.&nbsp;\u017badne z dzieci nie mo\u017ce by\u0107&nbsp;traktowane niesprawiedliwie.<\/p>\n\n\n\n<p>W 2000 r. uchwalono w Polsce ustaw\u0119&nbsp;o Rzeczniku Praw Dziecka, kt\u00f3ry stoi na stra\u017cy praw dziecka, a w szczeg\u00f3lno\u015bci: prawa do&nbsp;\u017cycia i ochrony zdrowia, prawa do wychowania w rodzinie, prawa do godziwych warunk\u00f3w socjalnych, prawa do nauki.<\/p>\n\n\n\n<p>2. Ka\u017cdy ucze\u0144&nbsp;otrzymuje elementy papierowego balonu do z\u0142o\u017cenia (karta pracy nr 1), a nast\u0119pnie odczytuje kategorie, na kt\u00f3re podzielone s\u0105&nbsp;prawa zawarte w \u201eKonwencji o prawach dziecka\u201d.<\/p>\n\n\n\n<p>3. Nauczyciel omawia wybrane prawa dzieci zawarte w \u201eKonwencji o prawach dziecka&#8221;:<\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>prawo do&nbsp;\u017cycia i rozwoju,<\/li><li>prawo do to\u017csamo\u015bci,<\/li><li>prawo do wychowania w rodzinie,<\/li><li>prawo do&nbsp;\u017cycia bez przemocy i poni\u017cania,<\/li><li>prawo do wolno\u015bci i bezpiecze\u0144stwa,<\/li><li>prawo do swobody my\u015bli, sumienia i wyznania,<\/li><li>prawo do poziomu&nbsp;\u017cycia odpowiadaj\u0105cego rozwojowi dziecka,&nbsp;<\/li><li>prawo do prywatno\u015bci i tajemnicy korespondencji,<\/li><li>prawo do informacji,<\/li><li>prawo do nauki, wypoczynku i czasu wolnego,<\/li><li>prawo do znajomo\u015bci swoich praw, poszanowania i tolerancji.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p>4. Ch\u0119tny ucze\u0144&nbsp;czyta na g\u0142os wiersz Marcina Brykczy\u0144skiego \u201ePrawa Dziecka\u201d.<\/p>\n\n\n\n<p><strong><em>\u201ePrawa dziecka\u201d<\/em><\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Niech si\u0119&nbsp;wreszcie ka\u017cdy dowie i rozpowie w&nbsp;\u015bwiecie ca\u0142ym,&nbsp;\u017ce dziecko to tak\u017ce cz\u0142owiek, tyle&nbsp;\u017ce jeszcze ma\u0142y.<\/p>\n\n\n\n<p>Dlatego ludzie uczeni, kt\u00f3rym za to nale\u017c\u0105&nbsp;si\u0119&nbsp;brawa, chc\u0105c wielu dzieci los odmieni\u0107, spisali dla was m\u0105dre prawa. <\/p>\n\n\n\n<p>Wi\u0119c je na co dzie\u0144&nbsp;i od&nbsp;\u015bwi\u0119ta spr\u00f3bujcie dobrze zapami\u0119ta\u0107:<\/p>\n\n\n\n<p>\u201eNikt mnie si\u0142\u0105&nbsp;nie ma prawa zmusza\u0107&nbsp;do niczego, a szczeg\u00f3lnie do zrobienia czego\u015b&nbsp;niedobrego.<\/p>\n\n\n\n<p>Mog\u0119&nbsp;uczy\u0107&nbsp;si\u0119&nbsp;wszystkiego co mnie zaciekawi i mam prawo sam wybiera\u0107&nbsp;z kim si\u0119&nbsp;b\u0119d\u0119&nbsp;bawi\u0107.<\/p>\n\n\n\n<p>Nikt nie mo\u017ce mnie poni\u017ca\u0107, krzywdzi\u0107, bi\u0107, wyzywa\u0107&nbsp;i ka\u017cdego mog\u0119&nbsp;zawsze na ratunek wzywa\u0107.<\/p>\n\n\n\n<p>Je\u015bli mama albo tata ju\u017c&nbsp;nie mieszka z nami, nikt nie mo\u017ce mi zabroni\u0107&nbsp;spotyka\u0107&nbsp;ich czasami.<\/p>\n\n\n\n<p>Nikt nie mo\u017ce moich list\u00f3w czyta\u0107&nbsp;bez pytania, mam te\u017c&nbsp;prawo do tajemnic i w\u0142asnego zdania.<\/p>\n\n\n\n<p>Mog\u0119 \u017c\u0105da\u0107, aby ka\u017cdy uzna\u0142&nbsp;moje prawa, a gdy r\u00f3\u017cni\u0119&nbsp;si\u0119&nbsp;od innych, to jest moja sprawa.&#8221;<\/p>\n\n\n\n<p>Tak si\u0119&nbsp;tu w wiersze pouk\u0142ada\u0142y, prawa dla dzieci na ca\u0142ym&nbsp;\u015bwiecie, by\u015bcie w potrzebie z nich korzysta\u0142y, najlepiej jak umiecie.<\/p>\n\n\n\n<p>5. Po wys\u0142uchaniu uczniowie wsp\u00f3lnie analizuj\u0105&nbsp;tre\u015b\u0107&nbsp;wiersza, a nast\u0119pnie dopasowuj\u0105&nbsp;poszczeg\u00f3lne prawa zawarte w \u201eKonwencji o prawach dziecka\u201ddo tych, o kt\u00f3rych ich zdaniem m\u00f3wi autor wiersza &#8211;&nbsp;\u0107wiczenie w formie rozsypanki (karta pracy nr 2).<\/p>\n\n\n\n<p>6. Podsumowanie zaj\u0119\u0107&nbsp;w formie rozmowy kierowanej &#8211; uczniowie pr\u00f3buj\u0105&nbsp;odpowiedzie\u0107&nbsp;na pytanie: \u201eKt\u00f3re z praw, o kt\u00f3rych m\u00f3wi wiersz jest dla mnie najwa\u017cniejsze i dlaczego?\u201d<\/p>\n\n\n\n<figure class=\"wp-block-image size-large is-resized\"><a href=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/06\/praw1.jpg\"><img loading=\"lazy\" decoding=\"async\" src=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/06\/praw1-687x1024.jpg\" alt=\"\" class=\"wp-image-1592\" width=\"391\" height=\"582\" srcset=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/06\/praw1-687x1024.jpg 687w, https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/06\/praw1-201x300.jpg 201w, https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/06\/praw1.jpg 727w\" sizes=\"auto, (max-width: 391px) 100vw, 391px\" \/><\/a><\/figure>\n\n\n\n<figure class=\"wp-block-image size-large is-resized\"><a href=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/06\/praw2.jpg\"><img loading=\"lazy\" decoding=\"async\" src=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/06\/praw2-698x1024.jpg\" alt=\"\" class=\"wp-image-1593\" width=\"413\" height=\"605\" srcset=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/06\/praw2-698x1024.jpg 698w, https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/06\/praw2-204x300.jpg 204w, https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/06\/praw2.jpg 763w\" sizes=\"auto, (max-width: 413px) 100vw, 413px\" \/><\/a><\/figure>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>Scenariusz dla klasy III &#8222;Dzieci maj\u0105\u00a0swoje prawa\u201d Cele zaj\u0119\u0107&nbsp;&#8211; ucze\u0144: &#8211; posiada podstawow\u0105&nbsp;wiedz\u0119&nbsp;na temat \u201eKonwencji o prawach dziecka\u201d,&#8211; potrafi wymieni\u0107&nbsp;kategorie praw dziecka,&#8211; zna najwa\u017cniejsze prawa dziecka i jest ich&nbsp;\u015bwiadomy,&#8211; dostrzega odmienno\u015b\u0107&nbsp;drugiego cz\u0142owieka, uczy si\u0119&nbsp;poszanowania i tolerancji. Metody pracy: &#8211; s\u0142owna,&#8211; &hellip; <a href=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1601\">Czytaj dalej <span class=\"meta-nav\">&rarr;<\/span><\/a><\/p>\n","protected":false},"author":1,"featured_media":0,"parent":0,"menu_order":0,"comment_status":"closed","ping_status":"closed","template":"","meta":{"footnotes":""},"class_list":["post-1601","page","type-page","status-publish","hentry"],"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1601","targetHints":{"allow":["GET"]}}],"collection":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages"}],"about":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/types\/page"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/users\/1"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcomments&post=1601"}],"version-history":[{"count":2,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1601\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":1662,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1601\/revisions\/1662"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fmedia&parent=1601"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}