{"id":1377,"date":"2020-04-27T10:12:52","date_gmt":"2020-04-27T08:12:52","guid":{"rendered":"http:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1377"},"modified":"2020-04-27T10:12:52","modified_gmt":"2020-04-27T08:12:52","slug":"nasze-organizmy-odbieraja-rozne-wrazenia-mgr-danuta-sadowska-przyroda","status":"publish","type":"page","link":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1377","title":{"rendered":"&#8222;Nasze organizmy odbieraj\u0105 r\u00f3\u017cne wra\u017cenia&#8221; &#8211; mgr Danuta Sadowska (przyroda)"},"content":{"rendered":"\n<p><strong>SCENARIUSZ DO LEKCJI PRZYRODY<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>TEMAT: <\/strong><strong>Nasze organizmy odbieraj\u0105 r\u00f3\u017cne wra\u017cenia<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>CELE:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>okre\u015blenie roli zmys\u0142\u00f3w w poznawaniu przyrody,<\/li><li>wyja\u015bnienie konieczno\u015bci poznawania przyrody za pomoc\u0105 wielu zmys\u0142\u00f3w,<\/li><li>wyja\u015bnienie, \u017ce substancje maj\u0105 charakterystyczne w\u0142a\u015bciwo\u015bci, dzi\u0119ki kt\u00f3rym mo\u017cna je opisa\u0107,<\/li><li>wykazanie r\u00f3\u017cnic mi\u0119dzy patrzeniem, a obserwowaniem.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p>Terapeutyczna rola zaj\u0119\u0107 dydaktycznych polega na odwr\u00f3ceniu uwagi dziecka od pobytu w szpitalu, odreagowaniu negatywnych napi\u0119\u0107 poprzez wzbudzenie u ucznia-pacjenta uczucia zadowolenia z dobrze wykonanej pracy na lekcji w serdecznej atmosferze.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>\u015aRODKI DYDAKTYCZNE:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; woda, sok z cytryny, ocet, cukier, s\u00f3l, drut miedziany, plastelina, gumka szkolna, plastikowe kubki, kulki drewniane, szklane naczynia, karty pracy z instrukcj\u0105 dla ucznia.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>TOK LEKCJI<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Uczniowie za pomoc\u0105 zmys\u0142\u00f3w badaj\u0105 w\u0142a\u015bciwo\u015bci r\u00f3\u017cnych substancji wed\u0142ug karty pracy. Po wykonaniu zadania na podstawie dyskusji kierowanej przez nauczyciela, uczniowie powinni doj\u015b\u0107 do wniosku, \u017ce substancje maj\u0105 charakterystyczne w\u0142a\u015bciwo\u015bci, dzi\u0119ki kt\u00f3rym mo\u017cna je odr\u00f3\u017cni\u0107.<\/p>\n\n\n\n<p>Na lekcji uczniowie eksperymentuj\u0105 samodzielnie. Nauczyciel ogranicza si\u0119 do udzielania indywidualnej pomocy w znajdowaniu najw\u0142a\u015bciwszych okre\u015ble\u0144 podczas zapisu obserwacji. Na zako\u0144czenie lekcji uczniowie uzupe\u0142niaj\u0105 schematy \u201eZmys\u0142y &#8211; badanie w\u0142a\u015bciwo\u015bci substancji\u201d.&nbsp;<\/p>\n\n\n\n<p><strong>Oczekiwane osi\u0105gni\u0119cia ucznia:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>potrafi wymieni\u0107 zmys\u0142y cz\u0142owieka i okre\u015bli\u0107 ich rol\u0119 w poznawaniu przyrody,<\/li><li>umie wyja\u015bni\u0107, \u017ce substancje maj\u0105 charakterystyczne w\u0142a\u015bciwo\u015bci, dzi\u0119ki kt\u00f3rym mo\u017cna je opisa\u0107,<\/li><li>podaje r\u00f3\u017cnice mi\u0119dzy patrzeniem, a obserwowaniem.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p><strong>KARTA PRACY<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>Temat lekcji: <\/strong><strong>Nasze organizmy odbieraj\u0105 r\u00f3\u017cne wra\u017cenia<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>Zadanie 1<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Badamy za pomoc\u0105 zmys\u0142\u00f3w w\u0142a\u015bciwo\u015bci r\u00f3\u017cnych substancji.&nbsp;<\/p>\n\n\n\n<p>Wykonaj podane polecenie i odpowiedzi wpisz w miejsce kropek.<\/p>\n\n\n\n<p>1.1. Okre\u015bl barw\u0119 i po\u0142ysk drutu miedzianego i przedmiotu z gumy.<\/p>\n\n\n\n<p>Drut miedziany ma barw\u0119 \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026. i \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>Gumka szkolna ma barw\u0119 \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026.. i \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>Obserwacja za pomoc\u0105 zmys\u0142u \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>1.2. Uderz lekko d\u0142ugopisem w szklane naczynie i plastikowy kubek.<\/p>\n\n\n\n<p>Jaki s\u0142yszysz d\u017awi\u0119k?<\/p>\n\n\n\n<p>D\u017awi\u0119k po uderzeniu w szklane naczynie jest \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>D\u017awi\u0119k po uderzeniu w plastikowy kubek jest \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026..<\/p>\n\n\n\n<p>Obserwacja za pomoc\u0105 zmys\u0142u \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>1.3. Zamknij oczy i dotykaj\u0105c spr\u00f3buj rozpozna\u0107 kulk\u0119 z drewna i plasteliny.<\/p>\n\n\n\n<p>Napisz, co pozwoli\u0142o je rozpozna\u0107?<\/p>\n\n\n\n<p>Kulka z drewna jest \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>Kulka z plasteliny jest \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>Obserwacja za pomoc\u0105 zmys\u0142u \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>1.4. Zbadaj i wpisz zapach octu i wody.<\/p>\n\n\n\n<p>Ocet \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026..<\/p>\n\n\n\n<p>Woda \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>Obserwacja za pomoc\u0105 zmys\u0142u \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>1.5. Zbadaj i wpisz smak: soku cytrynowego, cukru i soli.<\/p>\n\n\n\n<p>Sok cytrynowy \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026.<\/p>\n\n\n\n<p>Cukier \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026 &nbsp;<\/p>\n\n\n\n<p>S\u00f3l \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026..<\/p>\n\n\n\n<p>Obserwacja za pomoc\u0105 zmys\u0142u \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>1.6. Okre\u015bl za pomoc\u0105 zmys\u0142\u00f3w w\u0142a\u015bciwo\u015bci powietrza.<\/p>\n\n\n\n<p>\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p>\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026<\/p>\n\n\n\n<p><strong>Zadanie 2<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Uzupe\u0142nij tekst:<\/p>\n\n\n\n<p>Wszystko, co nas otacza, zbudowane jest z r\u00f3\u017cnych substancji, kt\u00f3re maj\u0105 charakterystyczne dla siebie \u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026..<\/p>\n\n\n\n<p><strong>Zadanie 3<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Uzupe\u0142nij diagram<\/p>\n\n\n\n<figure class=\"wp-block-image size-large\"><a href=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/zmys\u0142y.jpg\"><img loading=\"lazy\" decoding=\"async\" width=\"464\" height=\"318\" src=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/zmys\u0142y.jpg\" alt=\"\" class=\"wp-image-1369\" srcset=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/zmys\u0142y.jpg 464w, https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/zmys\u0142y-300x206.jpg 300w\" sizes=\"auto, (max-width: 464px) 100vw, 464px\" \/><\/a><\/figure>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>SCENARIUSZ DO LEKCJI PRZYRODY TEMAT: Nasze organizmy odbieraj\u0105 r\u00f3\u017cne wra\u017cenia CELE: okre\u015blenie roli zmys\u0142\u00f3w w poznawaniu przyrody, wyja\u015bnienie konieczno\u015bci poznawania przyrody za pomoc\u0105 wielu zmys\u0142\u00f3w, wyja\u015bnienie, \u017ce substancje maj\u0105 charakterystyczne w\u0142a\u015bciwo\u015bci, dzi\u0119ki kt\u00f3rym mo\u017cna je opisa\u0107, wykazanie r\u00f3\u017cnic mi\u0119dzy patrzeniem, &hellip; <a href=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1377\">Czytaj dalej <span class=\"meta-nav\">&rarr;<\/span><\/a><\/p>\n","protected":false},"author":1,"featured_media":0,"parent":0,"menu_order":0,"comment_status":"closed","ping_status":"closed","template":"","meta":{"footnotes":""},"class_list":["post-1377","page","type-page","status-publish","hentry"],"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1377","targetHints":{"allow":["GET"]}}],"collection":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages"}],"about":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/types\/page"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/users\/1"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcomments&post=1377"}],"version-history":[{"count":1,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1377\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":1378,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1377\/revisions\/1378"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fmedia&parent=1377"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}