{"id":1296,"date":"2020-04-07T12:35:04","date_gmt":"2020-04-07T10:35:04","guid":{"rendered":"http:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1296"},"modified":"2020-04-07T12:35:04","modified_gmt":"2020-04-07T10:35:04","slug":"czy-czlowiek-jest-zalezny-od-przyrody-mgr-danuta-sadowska-przyroda","status":"publish","type":"page","link":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1296","title":{"rendered":"&#8222;Czy cz\u0142owiek jest zale\u017cny od przyrody?&#8221; &#8211; mgr Danuta Sadowska (przyroda)"},"content":{"rendered":"\n<p><strong>SCENARIUSZ DO LEKCJI PRZYRODY<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>TEMAT LEKCJI: <\/strong><strong>Czy cz\u0142owiek jest zale\u017cny od przyrody?<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>CELE:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong><\/strong>1. <strong>Wiadomo\u015bci<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>&#8211; <\/strong>u\u015bwiadomienie uczniom, \u017ce wszystko, co posiadamy pochodzi z przyrody<\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; zasoby naturalne wykorzystywane przez cz\u0142owieka<\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; pochodzenie produkt\u00f3w naturalnych wykorzystywanych przez cz\u0142owieka<\/p>\n\n\n\n<p>2. <strong>Umiej\u0119tno\u015bci<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; dostrzeganie silnego zwi\u0105zku cz\u0142owieka z natur\u0105<\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; wskazywanie korzy\u015bci czerpanych przez ludzi z przyrody<\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; dokonywanie podzia\u0142u d\u00f3br naturalnych wykorzystywanych przez cz\u0142owieka<\/p>\n\n\n\n<p>3. <strong>Postawy<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; \u015bwiadomo\u015b\u0107 ca\u0142kowitej zale\u017cno\u015bci cz\u0142owieka od przyrody<\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; wdra\u017canie do pracy zespo\u0142owej i postawy kole\u017ce\u0144skiej<\/p>\n\n\n\n<p>4. <strong>Terapia<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; uaktywnianie dziecka w miar\u0119 poprawy stanu zdrowia<\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; przeciwdzia\u0142anie frustracjom wywo\u0142anym hospitalizacj\u0105 ucznia &#8211; pacjenta<\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; kontakt z nauczycielem przybli\u017ca dziecku atmosfer\u0119 normalnego funkcjonowania<\/p>\n\n\n\n<p><strong>METODY PRACY<\/strong>:<\/p>\n\n\n\n<p><strong><\/strong>&#8211; <strong>s\u0142owne<\/strong> &#8211; gry dydaktyczne (rebusy, rozsypanki)<\/p>\n\n\n\n<p>&#8211; <strong>pogl\u0105dowe<\/strong> &#8211; analiza planszy<\/p>\n\n\n\n<p><strong>FORMY PRACY<\/strong>:<\/p>\n\n\n\n<p><strong>&#8211; grupowa<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>&#8211; indywidualna<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>\u015aRODKI DYDAKTYCZNE<\/strong>:<\/p>\n\n\n\n<p>papier, kartoniki z nazwami element\u00f3w przyrody, rozsypanka, tabele do uzupe\u0142niania przez uczni\u00f3w, plansza \u201eZasoby naturalne wykorzystywane przez cz\u0142owieka\u201d<\/p>\n\n\n\n<p><strong>TOK LEKCJI<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>I. FAZA WPROWADZAJ\u0104CA<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Uczniowie odpowiadaj\u0105 na pytanie \u201eCo to jest przyroda?\u201d.<\/p>\n\n\n\n<p>Na arkuszu szarego papieru przedstawiony jest okr\u0105g symbolizuj\u0105cy przyrod\u0119, kt\u00f3ry zosta\u0142 podzielony na dwie cz\u0119\u015bci:<\/p>\n\n\n\n<p>jedna cz\u0119\u015b\u0107 &#8211; elementy przyrody o\u017cywionej<\/p>\n\n\n\n<p>druga cz\u0119\u015b\u0107 &#8211; elementy przyrody nieo\u017cywionej<\/p>\n\n\n\n<p>Zadanie dzieci polega na przyczepieniu kartonik\u00f3w w odpowiedniej cz\u0119\u015bci okr\u0119gu.<\/p>\n\n\n\n<p>Przyk\u0142adowe twory przyrody: w\u0119giel kamienny, ropa naftowa, gleby, woda, cz\u0142owiek, powietrze, gaz ziemny itp.<\/p>\n\n\n\n<p>Po wykonaniu zadania dzieci uzupe\u0142niaj\u0105 zdanie:&nbsp;<\/p>\n\n\n\n<p>\u201eCz\u0142owiek jest cz\u0119\u015bci\u0105\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026\u2026,bez kt\u00f3rej nie mo\u017ce istnie\u0107\u201d.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>II. FAZA REALIZACYJNA<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong><\/strong>1. Ka\u017cdy ucze\u0144 otrzymuje rozsypank\u0119, z kt\u00f3rej ma u\u0142o\u017cy\u0107 trzy \u0142a\u0144cuchy pokarmowe sk\u0142adaj\u0105ce si\u0119 z trzech ogniw:<\/p>\n\n\n\n<p><em>koniczyna, kura, cz\u0142owiek, krowa, owca, zbo\u017ce, trawa<\/em>&nbsp;<\/p>\n\n\n\n<p>U\u0142o\u017cone \u0142a\u0144cuchy zostaj\u0105 napisane. Z powsta\u0142ego zestawienia dzieci wnioskuj\u0105, \u017ce cz\u0142owiek stanowi ostanie ogniwo w \u0142a\u0144cuchach pokarmowych.<\/p>\n\n\n\n<p>2. Uczniowie zastanawiaj\u0105 si\u0119 nad korzy\u015bciami, jakie cz\u0142owiek czerpie z ni\u017cszych \u0142a\u0144cuch\u00f3w pokarmowych.<\/p>\n\n\n\n<p>Zapisujemy to w spos\u00f3b schematyczny. &nbsp;<\/p>\n\n\n\n<p><em>koniczyna krowa (mi\u0119so, mleko) cz\u0142owiek &nbsp;<\/em><\/p>\n\n\n\n<p><em>trawa owca (mi\u0119so, mleko, we\u0142na) cz\u0142owiek &nbsp;<\/em><\/p>\n\n\n\n<p><em>zbo\u017ce kura (mi\u0119so, jaja) cz\u0142owiek<\/em><\/p>\n\n\n\n<p><em><\/em>3. Praca uczni\u00f3w z wykorzystaniem planszy \u201eZasoby naturalne wykorzystywane przez cz\u0142owieka\u201d. Dzieci uzupe\u0142niaj\u0105 tabelk\u0119 wykorzystuj\u0105c odpowiednie kartoniki.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>ZASOBY PRZYRODY WYKORZYSTYWANE PRZEZ CZ\u0141OWIEKA<\/strong><\/p>\n\n\n\n<figure class=\"wp-block-table\"><table><tbody><tr><td><strong>Produkty pochodzenia ro\u015blinnego<\/strong><\/td><td><strong>Produkty pochodzenia zwierz\u0119cego<\/strong><\/td><td><strong>Zasoby przyrody nieo\u017cywionej<\/strong><\/td><\/tr><tr><td>zbo\u017ce, warzywa, owoce, zio\u0142a, len, bawe\u0142na, drewno<br><\/td><td>mleko, mi\u0119so, dr\u00f3b, jaja, ryby, we\u0142na, sk\u00f3ry, futro<\/td><td>woda, powietrze, minera\u0142y, w\u0119giel, ropa naftowa, rudy metali, gaz ziemny<\/td><\/tr><\/tbody><\/table><\/figure>\n\n\n\n<p><strong>III. FAZA PODSUMOWUJ\u0104CA<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong><\/strong>Uczniowie oceniaj\u0105 prawdziwo\u015b\u0107 dw\u00f3ch hase\u0142 zapisanych przez nauczyciela i uzasadniaj\u0105 swoj\u0105 ocen\u0119:<\/p>\n\n\n\n<p>1. Przyroda nie mo\u017ce istnie\u0107 bez cz\u0142owieka, ale cz\u0142owiek mo\u017ce istnie\u0107 bez przyrody.<\/p>\n\n\n\n<p>2. Przyroda mo\u017ce istnie\u0107 bez cz\u0142owieka, ale cz\u0142owiek nie mo\u017ce istnie\u0107 bez przyrody.<\/p>\n\n\n\n<figure class=\"wp-block-image size-large is-resized\"><a href=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/przyroda1.jpg\"><img loading=\"lazy\" decoding=\"async\" src=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/przyroda1.jpg\" alt=\"\" class=\"wp-image-1242\" width=\"407\" height=\"555\" srcset=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/przyroda1.jpg 540w, https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/przyroda1-220x300.jpg 220w\" sizes=\"auto, (max-width: 407px) 100vw, 407px\" \/><\/a><\/figure>\n\n\n\n<figure class=\"wp-block-image size-large is-resized\"><a href=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/przyroda2.jpg\"><img loading=\"lazy\" decoding=\"async\" src=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/przyroda2.jpg\" alt=\"\" class=\"wp-image-1243\" width=\"405\" height=\"504\" srcset=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/przyroda2.jpg 550w, https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/wp-content\/uploads\/2020\/04\/przyroda2-241x300.jpg 241w\" sizes=\"auto, (max-width: 405px) 100vw, 405px\" \/><\/a><\/figure>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>SCENARIUSZ DO LEKCJI PRZYRODY TEMAT LEKCJI: Czy cz\u0142owiek jest zale\u017cny od przyrody? CELE: 1. Wiadomo\u015bci &#8211; u\u015bwiadomienie uczniom, \u017ce wszystko, co posiadamy pochodzi z przyrody &#8211; zasoby naturalne wykorzystywane przez cz\u0142owieka &#8211; pochodzenie produkt\u00f3w naturalnych wykorzystywanych przez cz\u0142owieka 2. Umiej\u0119tno\u015bci &hellip; <a href=\"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/?page_id=1296\">Czytaj dalej <span class=\"meta-nav\">&rarr;<\/span><\/a><\/p>\n","protected":false},"author":1,"featured_media":0,"parent":0,"menu_order":0,"comment_status":"closed","ping_status":"closed","template":"","meta":{"footnotes":""},"class_list":["post-1296","page","type-page","status-publish","hentry"],"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1296","targetHints":{"allow":["GET"]}}],"collection":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages"}],"about":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/types\/page"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/users\/1"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcomments&post=1296"}],"version-history":[{"count":1,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1296\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":1297,"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1296\/revisions\/1297"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/szkolawszpitalu.ovh\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fmedia&parent=1296"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}